چه زمانی باید به فوق تخصص زانو و مفاصل مراجعه کنیم؟

فوق تخصص زانو

زانو یکی از مفاصل تحت فشار در بدن است که بسیار آسیب پذیر می باشد. آسیب مفاصل زانو یکی از شایع ترین صدمات ناشی از ورزش می باشد.

در بیشتر موارد آسیب های زانو با اقدامات ساده ای قابل درمان است اما در آسیب های جدی تر مراجعه سریع به فوق تخصص زانو و مفاصل بسیار حائز اهمیت است.

چرا که هرگونه تاخیر در مراجعه به فوق تخصص زانو و مفاصل می تواند صدمات جبران ناپذیری را به بار بیاورد.

در این مقاله قصد درایم تا درباره آسیب های زانو و زمان مراجعه به فوق تخصص زانو و مفاصل صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

 

شایع ترین آسیب های زانو

زانو می تواند دچار انواع مختلف آسیب ها شود که در ادامه به برخی از آن ها می پردازیم.
شکستگی زانو: در زانو و اطراف آن استخوان هایی وجود دارد که می توانند در اثر سقوط، تصادف و یا دریافت ضربه دچار شکستگی شوند. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که احتمال شکستگی برای افرادی که دارای پوکی استخوان هستند بسیار بالاتر است. بنابراین برای پیشگیری از حوادث ناگوار و کنترل و بهبودی بیماری باید در سریع ترین زمان ممکن به بهترین فوق تخصص زانو مراجعه کرد.

آسیب رباط ها: زانو از چهار رباط تشکیل شده است که عبارتند از: رباط صلیبی قدامی، رباط صلیبی خلفی، رباط جانبی داخلی و رباط جانبی

این رباط ها ممکن است در اثر برخی اتفاقات دچار پارگی و یا کشیدگی شوند، مراقبت از این رباط ها بسیار حائز اهمیت است زیرا در صورتی که آسیب دیدگی این رباط ها شدید باشد ممکن است نیاز به تعویض مفصل زانو باشد. بنابراین بهتر است در صورت مشاهده هرگونه درد و یا تورم بعد از تصادف و یا ضربه به فوق تخصص زانو و مفاصل مراجعه شود.

در رفتگی زانو: هر چند در رفتگی زانو به ندرت اتفاق می افتد اما بسیار خطرناک است. طبق نظر پزشکان فوق تخصص زانو و مفاصل در صورتی که بیماربرای درمان با تاخیر به پزشک مراجعه کند، ممکن است عوارض جبران ناپذیری برای وی پیش بیاید. یکی از مهم ترین علائم در رفتگی زانو درد و ورم می باشد.

پارگی منیسک: هر زانو دارای دو منیسک داخلی و خارجی می باشد که جنسی شبیه غضروف دارند. این قطعه غضروف می تواند در در اثرتاب خوردن زانو، براثر چرخیدن ناگهانی روی پاشنه پا و یا در اثر برخورد به جسم سخت دچار پارگی شود. احتمال پارگی منیسک در افراد سنگین وزن بیشتر است. درمان پارگی منیسک با توجه به شدت پارگی می تواند متفاوت باشد. پاره شدن منیسک می تواند با شنیدن صدایی در زانو همراه باشد. در این موارد مراجعه سریع به فوق تخصص زانو و مفاصل بسیار ضروری است.

التهاب تاندون: یکی از آسیب های زانو که در اغلب موارد برای ورزشکارانی که فعالیت های جسمانی شدید دارند پیش می آید، التهاب تاندون است. پزشک می تواند با توجه به شرایط بیمار درمان های متفاوتی را در پیش بگیرد اما یکی از درمان های رایج التهاب تاندون، ورزش اسنتریک است.

بورسیت زانو: بورس ها کیسه های پر از مایع هستند که به تاندون ها و رباط ها کمک می کنند تا روی مفصل به راحتی بچرخند. بورس ها در اثر فشار می توانند ملتهب شوند و توانایی حرکت را برای فرد بیمار محدود کنند. در اغلب موارد آسیب های بورسیت زانو با مراقبت های صحیح درمان می شوند و نیاز به مداخلات جدی ندارند. اما در صورتی که بیمار احساس درد شدید به همراه تورم در زانو و تب نیز داشته باشد باید به فوق تخصص زانو و مفاصل جهت درمان مراجعه کند.

بهترین فوق تخصص زانو در تهران
بهترین فوق تخصص زانو در تهران

پیشگیری از آسیب های زانو

هرچند پیشگیری از آسیب های زانو در اغلب موارد امکان پذیر نیست اما پزشکان فوق تخصص زانو و مفاصل توصیه می کنند که:

  • افرادی که ورزش می کنند ازکفش های مناسب ورزشی استفاده کنند.
  • تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات به صورت منظم انجام شود.
  • تغذیه مناسب شامل پروتئین، کلسیم و ویتامین دی داشته باشند.

 

زمان مراجعه به فوق تخصص زانو و مفاصل

یکی از مهم ترین دغدغه افرادی که دچار آسیب دیدگی زانو می شوند این است که چه زمانی باید به پزشک فوق تخصص زانو و مفاصل مراجعه کنند؟

در صورتی که درد زانو با گذشت زمان کاهش پیدا نکرد و بیش از یک هفته طول کشید باید به پزشک مراجعه کرد.

البته در مواردی مانند سقوط از ارتفاع و یا تصادف باید بلافاصله بعد از حادثه، جهت انجام معاینات و شروع سریع روش های درمانی مراجعه به پزشک باید صورت بگیرد.

فوق تخصص زانو و مفاصل دکتر مصطفی شاهرضایی
فوق تخصص زانو و مفاصل دکتر مصطفی شاهرضایی

بهترین فوق تخصص زانو در تهران

برای تشخیص علت آسیب دیدگی زانو و تسکین زانو درد مراجعه به پزشک متخصص و مجرب بسیار حائز اهمیت است.

یکی از نگرانی های افرادی که در شهرهای بزرگ مانند تهران زندگی می کنند پیدا کردن فوق تخصص زانوی خوب در تهران می باشد.

در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی استفاده از روش های پیشرفته برای رفع آسیب دیدگی زانو یکی از مهم ترین مهارت هایی است که باید فوق تخصص زانو و مفاصل از آن بهره مند شود.

دکتر مصطفی شاهرضایی فلوشیپ جراحی زانو در تهران هستند که دوره پزشکی و دوره تخصص ارتوپدی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران گذرانده اند.

دکتر مصطفی شاهرضایی استاد تمام دانشگاه هستند که بیماران خود را در روزهای یکشنبه و چهارشنبه از ساعت 17:30 الی 2، شنبه و دوشنبه از ساعت 17:30 الی 20 ویزیت می کنند.

برخی از آسیب هایی که شما می توانید برای درمان آن ها به مطب دکتر مصطفی شاهرضایی مراجعه کنید عبارتند از: شکستگی، در رفتگی، کیست منیسک زانو، تعویض مفصل زانو، آرتروز، پارگی رباط جانبی، ACL و دیگر عارضه ها و صدمات ارتوپدی.

هرگز فراموش نکنید مراجعه به فوق تخصص زانوی خوب در تهران باعث خواهد شد تا پروسه درمان و بهبودی شما سریع شود و بتوانید هر چه سریع تر به زندگی عادی خود بازگردید.