عوامل ایجاد درد انگشت شست پا

عوامل ایجاد درد انگشت شست پا


انگشتان پا در کنار یکدیگر باعث حفظ تعادل و بهبود وضعیت راه رفتن می شوند. در این بین انگشت شست پا نسبت به انگشتان دیگر بزرگتر است و نسبت به انگشتان دیگر از اهمیت بیشتری برخوردار است. تحقیقات نشان می دهد که بیشتر از 40 درصد از وزن بدن را انگشتان شست پا تحمل می کنند. بنابراین هر گونه درد و ناراحتی در انگشت شست پا باعث اختلال در راه رفتن و عدم تعادل می شود. انگشت شست پا به دلایل متعددی دچار ناراحتی و درد می شود. دانستن این عوامل کمک می کند تا بتوان راه حل مناسبی را برای درمان آن پیدا کرد. به همین دلیل در این محتوا به بررسی عواملی که موجب ایجاد درد انگشت شست پا می شوند، می پردازیم. برای اطلاعات بیشتر در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

انگشت چمنی (turf toe)

انگشت چمنی یا انگشت شست فوتبالیست ها یکی از انواع بیماری هایی است که باعث بروز درد انگشت شست پا می شود. علت ایجاد این عارضه در انگشتان شست پا، پیچ خوردگی مفصل متاتارسو فالانژیال است. این مفصل در انگشت شست پا وجود دارد. علت اصلی پیچ خوردگی مفصل متاتاسوفالنیپیال فشار شدیدی است که باعث بالا آمدن انگشت می شود. عارضه انگشت چمنی بیشتر برای ورزشکاران و خصوصا فوتبالیست هایی که در زمین هایی با چمن مصنوعی تمرین می کنند، اتفاق می افتد. معمولاً برای درمان این عارضه از انواع داروهای غیر استروئیدی برای کاهش درد و التهاب استفاده می کنند. همچنین استفاده از کمپرس آب سرد و استراحت باعث بهبودی این عارضه می شود.

این مقاله نیز برای شما مفید است:
دلایل پارگی تاندون آشیل
عوامل ایجاد درد انگشت شست پا
عوامل ایجاد درد انگشت شست پا

بیماری نقرس

بیماری نقرس یکی از عواملی است که باعث درد انگشتان شست پا می شود. نقرس یکی از انواع بیماری هایی است که باعث التهاب و ایجاد درد در مفاصل می شود. بسیاری از افراد به دلیل بیماری نقرس در ناحیه انگشتان شست پا با علائمی متعددی چون ناتوانی در حرکات مختلف، التهاب، درد، قرمزی و… همراه هستند. علت اصلی این بیماری بالا بودن میزان اسید اوریک در بدن است. عوامل متعددی چون مصرف الکل، بیماری آرتروز، افزایش وزن، چاقی، ژنتیک، مصرف برخی از داروها، ضربه و… زمینه بروز بیماری نقرس و درد انگشت شست پا را افزایش می دهند. این بیماری با کنترل برنامه غذایی و مصرف داروهای غیر استروئیدی در بسیاری از موارد قابل درمان است.

انحراف انگشت شست پا یا هالوکس والوگس

انحراف انگشت شست پا یا عارضه هالوکس والوکس عامل دیگری است که باعث احساس درد انگشت شست پا می شود. در صورتی که انگشت شست پا تغییر جهت دهد و به سمت بیرون خم شود، عارضه هالوکس والوکس اتفاق می افتد. معمولاً عوامل متعددی چون استفاده از کفش های تنگ و غیر استاندارد، کفش های پاشنه بلند، ژنتیک، ایستادن طولانی مدت، عارضه صافی کف پا، و بیماری های مفصلی چون آرتروز، نقرس، روماتیسم و…باعث بروز این بیماری می شوند. این بیماری باعث قرمزی، التهاب، درد در انگشت شست پا می شود. در بیشتر موارد می توان با انجام فیزیوتراپی و مشورت از پزشک متخصص، بدون انجام جراحی این عارضه را درمان کرد.

عفونت ناخن(پریونشی)

عفونت ناخن یکی از مهم ترین دلایلی است که باعث درد انگشت شست پا می شود. پریونشی در واقع نوعی عفونت پوست انگشتی است که به ناخن متصل می شوند. علت اصلی ایجاد این بیماری در پوست انگشتان و ناخن شست، ورود باکتری های استافیلوکوک از طریق ناخن های بلند و شکسته است. این عارضه در افراد دیابتی بیشتر از افراد دیگر شایع است. عارضه عفونت ناخن باعث قرمزی، درد و تورم در انگشت شست پا می شود. عفونت ناخن یا پریونشی ممکن است در صورت درمان نشدن باعث بروز عفونت در بخش های دیگر پوست شود، به همین جهت بهتر است برای درمان آن به متخصص پوست یا ارتوپد مراجعه شود.

این مقاله نیز برای شما مفید است:
انحراف ستون فقرات و روش های درمان آن
عوامل ایجاد درد انگشت شست پا
عوامل ایجاد درد انگشت شست پا

آسیب عصبی

آسیب عصبی از جمله عوامل تاثیر گذار در بروز درد انگشت شست پا است. آسیب های عصبی در اثر تکرار برخی از عادات ایجاد می شوند. برای مثال استفاده مداوم از کفش های پاشنه دار و تنگ باعث می شوند تا اعصاب انگشتان پا فشرده شده و فرد احساس درد کند. همچنین بسیاری از ورزشکاران به دلیل انجام مداوم فعالیت های ورزشی دچار آسیب های عصبی در ناحیه انگشت شست پا می شوند.

سخن پایانی
در این مطلب به بررسی عواملی که باعث درد انگشت شست پا می شود، پرداختیم. دانستن عواملی که موجب درد انگشت شست پا می شوند، کمک می کند تا راه حل مناسبی را برای درمان انگشت شست پا پیدا کنیم. همانطور که گفته ایم عوامل متعددی باعث بروز درد در انگشت شست می شوند. به همین دلیل بهتر است از یک متخصص برای تشخیص علت درد انگشت شست مشورت گرفته شود. دکتر مصطفی شاهرضایی متخصص ارتوپد و فلوشیپ جراحی زانو یکی از پزشکان حاذق در زمینه درمان انواع بیماری های ارتوپدی است که از روش های مختلفی برای درمان بیماری استفاده می کند. اگر شما هم در ناحیه انگشت شست پا احساس درد می کنید، بهتر است برای درمان به مطب دکتر مصطفی شاهرضایی مراجعه کنید. دکتر شاهرضایی بعد از تشخیص علت درد انگشت شست روش مناسبی را برای درمان پیشنهاد می کند.