درمان های جراحی و غیر جراحی شکستگی پلاتوی تیبیا

درمان های جراحی و غیر جراحی شکستگی پلاتوی تیبیا

پلاتوی تیبیا یکی از نواحی حساس در قسمت زانو و ساق است. وظیفه اصلی پلاتوی تیبیا تحمل وزن بدن انسان است. بنابراین این قسمت از زانو در سلامت پاها نقش مهمی را ایفا می کند. شکستی پلاتوی تیبیا یکی از مشکلاتی است که باعث اختلال در عملکرد پا می شود. به همین دلیل بهتر است برای درمان شکستی پلاتوی تیبیا هر چه سریع تر اقدام شود. برای درمان شکستی پلاتوی تیبیا از روش های مختلفی استفاده می کنند. در این مقاله به بررسی درمان های جراحی و غیر جراحی شکستگی های پلاتوی تیبیا می پردازیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

شکستگی پلاتوی تیبیا چیست؟

یکی از استخوان های اصلی ساق پا در انسان، استخوان درشت نی است. به قسمت فوقانی استخوان درشت نی، پلاتوی تیبیا می گویند. بنابراین به شکستگی استخوان درشت نی در ساق پا که بخش غضروفی زانو را درگیر می کند، شکستگی پلاتوی تیبیا می گویند. شکستگی پلاتوی تیبیا که معمولاً در اثر ضربات بسیار سنگین ایجاد می شود، باعث اختلال در استخوان ران و مینیسک زانو نیز می شود.

درمان های جراحی و غیر جراحی شکستگی پلاتوی تیبیا
درمان های جراحی و غیر جراحی شکستگی پلاتوی تیبیا

انواع روش های درمان شکستگی پلاتوی تیبیا

درمان شکستگی پلاتوی تیبیا با توجه به شدت ضربه، محل آسیب دیدگی، نوع استخوان، مقاومت استخوان و بخش های درگیر شده برای هر کس متفاوت است. برای درمان شکستگی پلاتوی تیبیا از دو روش جراحی و غیر جراحی استفاده می کند.

 

درمان شکستگی پلاتوی تیبیا به روش جراحی

عمل جراحی یکی از روش های درمان شکستگی پلاتوی تیبیا است. معمولاً در صورتی که شدت آسیب دیدگی زیاد باشد، برای درمان از روش جراحی استفاده می کنند. در روش جراحی با استفاده از ابزارهای خاصی، شکستگی که از طریق ضربه یا فشار زیاد به استخوان وارد شده است را فیکس می کنند. این جراحی توسط جراحان با تجربه پس از عکس برداری و آزمایشات مختلف انجام می شود. برای جراحی شکستگی پلاتوی فیبیا از ابزارهایی چون فیکساتور خارجی، پیچ، میله، پلیت و یا همه آن ها استفاده می کنند.

این مقاله نیز برای شما مفید است:
تمام چیزهایی که باید درباره بازسازی رباط زانو بدانید

 

مزایای درمان شکستگی پلاتوی تیبیا به روش جراحی

طبق بررسی های انجام شده توسط برخی از جراحان و پزشکان، درمان شکستگی پلاتوی تیبیا به روش جراحی از مزایای بیشتری نسبت به روش غیر جراحی برخوردار است. به همین دلیل برای شکستگی های شدید از این روش استفاده می کنند. مزایای درمان شکستگی پلاتوی تیبیا به روش جراحی عبارتند از:

  • درمان سریع: درمان شکستگی پلاتوی تیبیا به روش جراحی نسبت به روش غیر جراحی سریع تر ایجاد می شود. معمولاً سرعت جوش خوردگی استخوان ها در روش جراحی زودتر اتفاق می افتد. به همین دلیل این افراد سریع تر بهبود می یابند.
  • دوران نقاهت کوتاه: دروان نقاهت در درمان شکستگی پلاتوی تیبیا به روش جراحی کوتاه است. در واقع بیشتر افرادی که با روش جراحی برای درمان شکستگی پلاتوی تیبیا اقدام کرده اند، بعد از 14 روز می توانند با توجه به دستور پزشک بخیه را بکشند. همچنین شخص آسیب دیده بعد از گذراندن چند هفته می توانند برای راه رفتن آرام اقدام کند.

 

درمان شکستگی پلاتوی تیبیا به روش غیر جراحی

روش دیگری که برای درمان شکستگی پلاتوی تیبیا استفاده می شود، درمان غیر جراحی است. درمان غیر جراحی شکستگی پلاتوی تیبیا معمولاً برای افرادی که با فشار و ضربه کم دچار شکستگی شده اند، مناسب است. بنابراین افرادی که به دلیل تصادف یا پرت شدن از ارتفاع دچار شکستگی پلاتوی تیبیا شده اند، نمی توانند از این روش برای درمان استفاده کنند. درمان پلاتوی تیبیا به روش غیر جراحی با استفاده از گچ گیری انجام می شود. در این روش با استفاده از مواد گچ گیری، مانع از حرکت شخص روی پای آسیب دیده می شوند. گچ گیری استخوان باعث جوش خوردن استخوان و درمان آن نیز می شود. معمولاً برای درمان افرادی که میزان شکستگی استخوان آن ها از چهار میلی متر کمتر باشد، از روش غیر جراحی استفاده می کنند.

این مقاله نیز برای شما مفید است:
علت درد پشت زانو چیست

 

مزایای درمان شکستگی پلاتوی تیبیا به روش غیر جراحی

اگرچه زمان درمان شکستگی پلاتوی تیبیا به روش غیر جراحی نسبت به روش جراحی کند تر است. اما این روش درمان نسبت به روش جراحی از مزایایی برخوردار است که عبارتند از:

  • عوارض ناچیز: یکی از مزایای درمان شکستگی پلاتوی تیبیا به روش غیر جراحی، عوارض ناچیز آن بعد از گچ گرفتگی است. افرادی که به این روش درمان می شوند برخلاف روش جراحی، بعد از عمل با التهاب، عفونت و درد بسیار کمی همراه هستند.
  • هزینه درمان کم: هزینه درمان شکستگی پلاتوی تیبیا به روش غیر جراحی نسبت به روش جراحی کمتر است. بر همین اساس بسیاری از کسانی که دچار شکستگی و آسیب در این ناحیه هستند، می توانند با پرداخت هزینه کمتر برای درمان شکستگی اقدام کنند.
درمان های جراحی و غیر جراحی شکستگی پلاتوی تیبیا
درمان های جراحی و غیر جراحی شکستگی پلاتوی تیبیا

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی درمان جراحی و غیر جراحی شکستگی های پلاتوی تیبیا پرداختیم. مفاصل زانو و استخوان درشت نی به دلیل تحمل وزن انسان، از اهمیت بالایی برخوردار هستند. این نوع شکستگی که معمولاً به دلیل ضربات یا فشار شدید در دوران جوانی رخ می دهد، به روش جراحی و غیر جراحی قابل درمان است. البته شکستگی پلاتوی تیبیا ممکن است به دلیل فرسودگی استخوان ها در افراد مسن نیز رخ دهد. شما می توانید برای درمان شکستگی پلاتوی تیبیا به مطب دکتر مصطفی شاهرضایی، متخصص ارتوپدی در تهران مراجعه کنید. ایشان با پس از بررسی شرایط بیمار و انجام بررسی های لازم گزینه درمانی مناسب را برای شما انتخاب خواهند کرد.