تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو

تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو

پیشرفت علم در شاخه پزشکی موجب شده است تا امروزه راه های درمانی متنوعی برای بهبود آرتروز زانو و سایر بیماری های مرتبط با مفاصل به وجود بیاید. تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو یک روش نوین و موثر برای تسکین درد ناشی از بیماری آرتروز زانو و خشکی مفاصل این ناحیه است.

با توجه به اینکه بسیاری از بیماران شرایط استفاده از سایر تکنیک های درمانی آرتروز زانو را ندارند، این نوع درمان می تواند گزینه مناسبی برای تسکین موقت درد زانو باشد. در این مطلب به بررسی همه چیز درباره تزریق این ماده به مفاصل زانو می پردازیم. برای دانستن اطلاعات بیشتر در رابطه با تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

 

ژل هیالورونیک اسید چیست و چه تاثیری روی مفصل زانو دارد؟

هیالورونیک اسید یک ماده ارگانیک در بدن انسان است. مفصل و چشم انسان بیشترین میزان هیالورونیک اسید را در خود جای می دهند. وجود این ماده در مایع میان مفصلی سبب بالا رفتن دامنه حرکات فرد می شود. به همین دلیل زمانی که از مایع میان مفصلی کاسته شود، فرد با مشکل خشکی زانو و کاهش دامنه حرکات همراه است.

زمانی که ژل هیالورنیک اسید به مفصل زانو تزریق شود، استخوان های پوشانده شده با غضروف نسبت به قبل آسان تر روی هم می لغزند و کمتر دچار اصطکاک می شوند. همین موضوع سبب می شود تا بیمار مبتلا به آرتروز درد ناشی از ساییدگی استخوان ها را تجربه نکند. جالب است بدانید که تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو کمک می کند تا یک لایه بالشتکی روی مفصل زانو ایجاد شود و میزان صدمات ناشی از ضربه یا برخورد سنگین تا حدودی کاهش پیدا کند.

 

کاندیدهای مناسب تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو چه کسانی هستند؟

بسیاری از متخصصان ارتوپدی از تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو به عنوان اولین خط درمان آرتروز زانو استفاده نمی کنند. در واقع آن ها معتقد هستند که این روش درمانی، برای آن دسته از بیمارانی مناسب است که نتیجه مطلوبی از سایر روش های درمانی مانند فیزیوتراپی، گرمادرمانی، سرمادرمانی و مصرف داروی مسکن بدست نیاورده اند.

همچنین کسانی که به دلیل رنج بردن از بیماری های کلیوی و مشکلات قلبی شرایط استفاده مداوم از داروهای مسکن را ندارند؛ می توانند کاندید مناسبی برای انجام این روش درمان زانو باشند. تزریق ژل هیالورونیک اسید به آن دسته از بیمارانی که از آرتروز خفیف رنج می برند و همچنین شرایط مناسب برای انجام جراحی تعویض مفصل زانو را ندارند، بسیار مناسب است.

شاید این سوال برایتان ایجاد شود که چه کسانی گزینه مناسبی برای انجام این تزریق نیستند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که کودکان، نوجوانان، زنان شیرده و باردار، بیماران مبتلا به عفونت باکتریایی زانو و افرادی که به مشتقات ژل هیالورونیک اسید واکنش آلرژیک دارند، کاندید مناسبی برای استفاده از این روش درمان نیستند.

تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو
تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو

مشتقات هیالورونیک اسید چگونه به زانو تزریق می شوند؟

پزشک متخصص با استفاده از اسپری بی حس کننده یا تزریق بی حسی، محل ورود ژل هیالورونیک اسید را بی حس می کند تا بیمار درد کمتری را احساس کند. در نهایت سوزن حاوی مشتقات هیالورنیک اسید به زانو تزریق می شود و بیمار می تواند بدون بستری شدن در بیمارستان، دوران نقاهت خود را در منزل بگذراند.

 

نکات و مراقبت های بعد از تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو

خوشبختانه تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو برخلاف بسیاری از روش های درمان آرتروز زانو، با دوران نقاهت سنگین و عوارض خطرناک همراه نیست؛ بنابراین؛ بیمار تنها با رعایت چند نکته قبل و بعد از تزریق، می تواند درصد نتیجه موفقیت خود را از این تکنیک درمانی را افزایش دهد. اولین نکته قبل از تزریق، گزارش سوابق بیماری و تمام داروهای مصرفی به پزشک متخصص است‌.

همچنین بهتر است لباس آزاد و راحت برای روز تزریق پوشیده شود تا پزشک دسترسی آسان تری داشته باشد. بعد از تزریق نیز بیمار باید به نکاتی چون مصرف به مواقع دارو، استفاده از کمپرس آب سرد و گرم، انجام تمرینات توانبخشی زیر نظر فیزیوتراپ رعایت کند تا بتواند نتایج مطلوبی از تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو بدست آورد.

 

تاثیر ژل اسید هیالورونیک چند روز بعد از تزریق نمایان می شود؟

زمان اثرگذاری ژل اسید هیالورونیک روی زانو برای هر فرد متفاوت است. با توجه به شدت آسیب دیدگی زانو، ممکن است پزشک مقدار بیشتر یا کمتری از این مواد را به زانو تزریق کند. مقدار مواد تزریق شده، تعداد دفعات تزریق، کیفیت مواد تزریق و میزان توجه بیمار به توصیه های پزشک بعد از تزریق، از جمله فاکتورهایی است که در زمان اثرگذاری این ژل تاثیر می گذارد.

اما اکثر بیماران 3 تا 4 هفته بعد از انجام اولین تزریق، شاهد نشانه هایی چون کاهش درد و افزایش دامنه حرکات و بهبود خشکی زانو هستند. در نهایت 4 تا 6 ماه بعد از تزریق اثر این ژل باقی می ماند. در صورت نیاز بیمار می تواند مجدداً از این روش برای تسکین درد استفاده کند.

 

مزایای تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو چیست؟

برخلاف بسیاری از روش های درمانی، برای تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو احتیاجی به بستری شدن در بیمارستان نیست. در واقع پزشک این روش درمانی را در همان مطب شخصی خود انجام می دهد و بیمار بلافاصله بعد از انجام آن می تواند به منزل برود و استراحت کند.

مدتی بعد از انجام تزریق به علت لغزنده شد نواحی بین مفاصل، بیمار درد کمتری را در اثر ساییدگی احساس می کند و همچنین دامنه حرکتی آن تا حدودی افزایش پیدا می کند. تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو برخلاف سایر روش های درمان آرتروز زانو با دوران نقاهت کوتاهی همراه است و همچنین عوارض جانبی بسیار کمی دارد؛ به طوری که بیمار بعد از چند روز می تواند به رسیدگی کارهای روزمره خود بپردازد.

تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو
تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو

عوارض تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو چیست؟

این روش درمانی در کنار مزایای زیادی که دارد؛ با عوارض و خطراتی است؛ که بهتر است بیمار قبل از استفاده از این تکنیک برای درمان زانو، از آن مطلع باشد. کم خطرترین علائمی که در اغلب بیماران بروز می کند و معمولاً چند روز بعد از تزریق از بین می رود، عوارضی چون قرمزی، کبودی، درد و تورم است؛ اما برخی از بیماران ممکن است با خطرات جدی تری چون خونریزی، عفونت و همچنین حساسیت شدید به مواد هیالورونیک اسید همراه باشند که بهتر است هرچه سریع تر برای درمان آن به پزشک مراجعه شود.

 

هزینه تزریق ژل اسید هیالورونیک به زانو چقدر است؟

مانند تمام روش های درمانی مفصل زانو، هزینه مشخصی برای انجام این نوع درمان تعریف نشده است. معمولاً هزینه تزریق ژل هیالورونیک اسید با توجه به وضعیت بیماری مراجعه کننده متفاوت است. ممکن است شرایط بیمار به گونه ای باشد که برای اثربخشی بیشتر، نیاز به انجام چند مرحله تزریق باشد.

در این صورت باتوجه به تعداد دفعات تزریق و مقدار مواد مصرفی، هزینه تزریق افزایش پیدا می کند. علاوه بر این موارد، تجربه، سابقه و تخصص پزشک که در حق الزحمه پزشک نقش دارند، روی هزینه تزریق ژل اسید هیالورونیک به زانو اثرگذار است.

 

مراجعه به پزشک

در این نوشتار به بررسی تاثیر تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو و اینکه چه کسانی کاندید مناسبی برای این روش درمان هستند، پرداختیم. با توجه به اینکه اغلب پزشکان تزریق هیالورونیک اسید به زانو را بعد از انجام سایر روش های درمانی پیشنهاد می کنند؛ بهتر است قبل از انجام این تزریق، اطمینان حاصل کنید که روش های درمانی دیگر مانند مصرف دارو، فیزیوتراپی، سرمادرمانی و…نتیجه مطلوبی روی روند درمان شما نداشته اند.

بعد از تصمیم گیری برای انجام این تزریق، باید برای انتخاب یک پزشک متخصص و با تجربه اقدام کنید. دکتر مصطفی شاهرضایی متخصص ارتوپد و فلوشیپ زانو از پزشکان باسابقه ای است که با توجه به شرایط بیمار، از روش های درمانی مختلف برای تسکین درد و درمان بیماران خود استفاده می کند. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی درج شده در سایت برای رزرو وقت اقدام کنید.