روش های کنترل درد زانو پس از جراحی تعویض مفصل

روش های کنترل درد زانو پس از جراحی تعویض مفصل


کنترل درد زانو پس از جراحی تعویض مفصل یکی از مشکلاتی است که بسیاری از بیماران بعد از عمل جراحی با آن مواجه می شوند. این جراحی باعث درمان انواع آسیب های مفصلی می شود. بسیاری از افراد در سنین بالا به دلیل ناتوانی در هنگام راه رفتن و انجام کارهای روزانه اقدام به جراحی تعویض مفصل زانو می کنند. اما کنترل درد زانو پس تعویض مفصل بسیار دشوار است و باعث ناراحتی بیماران می شود. بیشتر از 50 درصد بیماران بعد از انجام جراحی تعویض مفصل زانو با درد شدیدی همراه هستند. به همین دلیل در این مطلب به معرفی راه های کنترل درد زانو پس از تعویض مفصل می پردازیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.
جلوگیری از افزایش وزن و چاقی
چاقی یکی از عواملی است که باعث ایجاد فشار زیاد روی زانو ها می شود. برخی از بیماران بعد از جراحی تعویض مفصل زانو به دلیل نداشتن تحرک زیاد دچار افزایش وزن می شوند. این افزایش وزن باعث فشار روی زانو و ایجاد درد های شدید می شود. به همین دلیل بیماران پس از تعویض مفصل زانو باید وزن خود را کاهش دهند و از چاقی و افزایش وزن جلوگیری کنند. انجام نرمش های سبک و خوردن غذاهای سالم و بدون روغن بهترین راه برای کاهش وزن و کنترل درد پس از عمل تعویض مفصل زانو است.

اجتناب از انجام ورزش ها و فعالیت های سنگین روزانه

یکی از مهم ترین عواملی که باعث آسیب زانو و ایجاد درد ناحیه جراحی می شود، انجام کارها و فعالیت های سنگین روزانه است. به طور کلی هر فرد بیمار بعد از جراحی تعویض مفصل زانو نباید به هیچ عنوان به انجام ورزش های سنگین و فعالیت های سخت بپردازد. این فعالیت ها باعث می شود که فشار زیاد به زانو وارد شود. همچنین بلند کردن برخی از اجسام سنگین نیز می تواند باعث ایجاد درد شدید در زانو شود. بر همین اساس بهتر است بعد از جراحی از انجام ورزش های سنگین، بلند کردن اجسام سنگین و انجام کاراهای روزانه ای که باعث فشار زیاد روی زانو می شوند، پرهیز شود.

این مقاله نیز برای شما مفید است:
عوارض ارتوپدی نشستن نادرست پشت کامپیوتر
روش های کنترل درد زانو پس از جراحی تعویض مفصل
روش های کنترل درد زانو پس از جراحی تعویض مفصل

مصرف به موقع داروهای تجویز شده توسط پزشک

در بسیاری از موارد مصرف به موقع داروهای تجویز شده توسط پزشک متخصص می تواند باعث کاهش درد بعد از جراحی تعویض مفصل زانو شود. بعد از جراحی از انواع داروهای تسکین دهنده برای کاهش درد استفاده می کنند. همچنین مصرف داروهایی چون دیکلوفناک، ناپروکسن، ایبوپروفن و… باعث کاهش درد بیماران می شود.
انجام منظم فیزیوتراپی و نرمش روزانه
فیزیوتراپی یکی از روش هایی است که باعث کاهش درد در بیماران پس از تعویض مفصل زانو می شود. به طور کلی فیزیوتراپی و انجام نرمش های روزانه باعث تقویت استخوان ها و عضلات می شوند. تقویت عضلات موجب می شود که فشار کمتری به زانو وارد شود و بیمار درد کمتری را احساس کند. بنابراین بهتر است تمام بیماران بعد از جراحی تعویض مفصل زانو از یک فیزیوتراپ با تجربه برای کاهش درد و تقویت عضلات خود کمک بگیرند.
ابلیشن رادیوفرکوئنسی (RFA) برای تسکین درد زانو
یکی از راه هایی که به تازگی برای کاهش درد در بیماران بعد از جراحی تعویض مفصل زانو انجام می شود، ابلیشن رادیوفر کوئنسی است. در این روش با کمک تزریق، ضایعه های حرارتی کوچکی را روی عصب ها ایجاد می کنند. این ضایعه های حرارتی مانع از رسیدن پیام درد به مغز می شوند و در نتیجه باعث بهبود درد زانو پس از جراحی تعویض مفصل می شوند. تزریق ابلیشن رادیوفر کوئنسی بین 6 تا 12 ماه می تواند باعث کنترل درد و تسکین آن پس از جراحی تعویض مفصل شود.
استفاده از کمپرس آب سرد
استفاده از کمپرس آب سرد یکی از راه هایی است هست که باعث کاهش درد بعد از جراحی تعویض مفصل می شود. آب سرد باعث بی حس شدن عصب ها و کاهش التهاب می شود. به همین علت بهتر است روزانه 20 تا 30 دقیقه از کمپرس آب سرد برای کنترل درد و کاهش التهاب استفاده شود.
تزریق بلوک های عصبی
تزریق بلوک های عصبی یک راهکار موثر برای کاهش درد و کنترل آن بعد از جراحی تعویض مفصل زانو است. در این روش داروهای بلوک عصبی به عصب هایی که در نزدیکی محل جراحی قرار دارند تزریق می شوند. برای مثال اگر بیمار جراحی تعویض مفصل زانو را انجام داده باشد، بلوک عصبی به عصب های استخوان ران تزریق می شود. استخوان ران باعث انتقال پیام ها درد زانو و جلوی ران به مغز می شود. به همین علت بلوک عصبی به این ناحیه تزریق می شود. برای انجام این جراحی از دستگاه سونوگرافی کمک می گیرند و سوزن را در جای دقیق تزریق می کنند. خوشبختانه پیشرفت تجهیزات باعث شده است که تزریق بلوک عصبی با کیفیت بهتری انجام شود.

این مقاله نیز برای شما مفید است:
چرا زنان بیشتر دچار آرتروز می شوند؟

سخن پایانی
در این مطلب به برسی راه های کنترل درد پس از جراحی تعویض مفصل زانو پرداختیم. جراحی تعویض مفصل زانو ممکن است با درد بسیاری همراه باشد و باعث ناراحتی در بیمار شود. به همین علت بهتر است قبل از شروع درد از طریق روش هایی چون استفاده از کمپرس آب سرد، فیزیوتراپی، تزریق بلوک عصبی، رادیو فرکوئنسی و مصرف برخی از داروهای تسکین دهنده برای کنترل درد اقدام شود.
همچنین مراجعه به پزشک و معاینه بیمار توسط متخصص ارتوپدی کمک می کند که این درد در دوره زمانی کوتاهی تری بهبود پیدا کند و فرد درد کمتری را تحمل کند. با این حال اگرچه جراحی تعویض مفصل زانو با درد همراه است اما انجام هر چه سریع تر این جراحی کمک می کند که پاها در مدت زمان کوتاه تری درمان شوند و فشار کمتری به آن ها وارد شود. دکتر مصطفی شاهرضایی متخصص ارتوپدی و فلوشیپ جراحی زانو با انجام انواع جراحی های مفصلی برای درمان زانو، ران، استخوان لگن و درمان مفاصل دیگر اقدام می کند. شما می توانید با مراجعه حضوری به مطب ایشان برای درمان انواع آسیب های مفصلی و استخوانی اقدام کنید.