علت شکستگی پاتولوژیک اطراف زانو

علت شکستگی پاتولوژیک اطراف زانو

دلایل زمینه‌ای که باعث ضعف ساختار استخوانی و در نتیجه آن شکستگی استخوان می‌شود را شکستگی پاتولوژیک می‌گویند. بیماری‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانند باعث ضعف استخوان شوند به طوری که دچار شکستگی پاتولوژیک شود. در این مقاله تصمیم داریم در مورد علت شکستگی پاتولوژیک اطراف زانو صحبت کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

ساختمان و آناتومی زانو

زانو بزرگ‌ترین مفصل بدن انسان است که سه استخوان ران، درشت‌نی و کشکک در ساختمان آن کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. مفصل زانو به وسیله یک کپسول مفصلی، غشاء زلاله‌ای (حاوی مایع زُلاله‌ای) و رباط‌ها احاطه می‌شود. مایع زلاله‌ای نه تنها باعث کاهش اصطکاک حرکت می‌شود بلکه در تغذیه غضروف‌های مفصل نقش اساسی دارد. این مفصل به دلیل این که دامنه حرکتی وسیعی دارد همچنین وزن و فشار زیادی را تحمل می‌کند، مستعد آسیب‌دیدگی است.

علت شکستگی پاتولوژیک اطراف زانو
علت شکستگی پاتولوژیک اطراف زانو

علل شکستگی پاتولوژیک

بیماری‌های زمینه‌ای که می‌توانند منجر به شکستگی پاتولوژیک اطراف زانو شوند عبارتند از:

پوکی استخوان (استئوپروز)

یکی از بیماری‌های رایجی که استخوان‌ها را ضعیف می‌کند استئوپروز یا پوکی استخوان است. پوکی استخوان با افزایش سن، بی حرکتی طولانی مدت یا بعضی بیماری‌های عمومی مانند پرکاری تیروئید، پرکاری غده فوق کلیوی، پرکاری غده پاراتیروئید، پرکاری غده آدرنال، نارسایی کلیوی و راشیتیسم می‌تواند به وجود بیاید. تشخیص و درمان به موقع در کنترل و کاهش علائم این بیماری بسیار مؤثر است.

عفونت موضعی استخوان

در عفونت استخوان یا استئومیلیت عفونت از طریق جریان خون یا انتشار از راه بافت‌های نزدیک، به استخوان می‌رسد. از طرفی دیگر گاهی به دلیل یک آسیب، استخوان در معرض میکروب‌ها قرار گرفته و در نتیجه عفونت در خود استخوان آغاز می‌شود. در نتیجه عفونت موضعی باکتری، این بافت به تدریج دچار خوردگی شده و ضعیف می‌شود. به طوری که بر اثر یک ضربه کوچک دچار شکستگی می‌شود.

این مقاله نیز برای شما مفید است:
نکات مهمی که باید درباره جراحی تعویض مفصل زانو بدانید

تومورهای استخوانی

یکی دیگر از دلایل شکستگی پاتولوژیک زانو می‌تواند تومورهای استخوانی باشد. تومورهای استخوانی چه خوش‌خیم و چه بدخیم با ضعیف کردن استخوان موجب شکستگی آن می‌شوند.

 

آیا شکستگی پاتولوژیک اطراف زانو جوش می خورد؟

جواب این سؤال به نوع بیماری که موجب ضعیف شدن استخوان شده ربط دارد. تصمیم گیری برای انتخاب روش درمانی در این شکستگی‌ها بستگی به محل شکستگی، میزان جا بجایی، سن و شرایط بیمار دارد.

علت شکستگی پاتولوژیک اطراف زانو
علت شکستگی پاتولوژیک اطراف زانو

مراجعه به پزشک

مشکلات و آسیب‌های زانو بسیار شایع هستند و در تمام سنین می‌توانند بروز کنند. آسیب‌دیدگی‌ها یا بیماری‌ها در زانو‌ها می‌توانند در روند زندگی بیمار اختلال ایجاد کنند. به همین دلیل تشخیص و کنترل بیماری‌ها و شکستگی‌های مربوط به زانو بسیار حائز اهمیت است. برای درمان بیماری‌های ارتوپدی و شکستگی‌های پاتولوژیک اطراف زانو می‌توانید به مطب دکتر مصطفی شاهرضایی جراح زانو و ارتوپد مراجعه کنید.