محدودیت حرکت بعد از عمل زانو و علت آن

محدودیت حرکت بعد از عمل زانو و علت آن

بعد از جراحی‌های زانو مانند آرتروسکوپی، بازسازی رباط صلیبی قدامی و تعویض مفصل زانو، دامنه حرکت مفصل زانو به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. اما ممکن است تعداد اندکی از بیماران دچار محدودیت حرکت زانو شوند. محدودیت حرکت بعد از عمل زانو می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

محدودیت حرکت زانو

محدودیت حرکت زانو می‌تواند تعاریف مختلفی داشته باشد که در حالت کلی به بیمارانی که شرایط زیر را داشته باشند گفته می‌شود که دچار محدودیت حرکتی شده‌اند.

  • زانوی خود را نمی‌توانند بیش از ۱۰۰ درجه خم کنند.
  • که دامنه حرکت مفصل زانویشان بعد از جراحی کمتر از قبل شده است.
  • به علت دامنه حرکت کم زانو قادر به انجام فعالیت‌های روزانه نمی‌باشند.
محدودیت حرکت بعد از عمل زانو و علت آن
محدودیت حرکت بعد از عمل زانو و علت آن

دلیل محدودیت حرکت زانو بعد از جراحی

کاهش دامنه حرکتی زانو بعد از جراحی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در اغلب موارد محدودیت حرکت زانو می‌تواند به علت یکی از موارد زیر یا ترکیبی از آن‌ها باشد.

آرتروفیبروز (َArthrofibrosis)

آرتروفیبروز عارضه‌ای است که پس از تروما یا جراحی‌های زانو، به دنبال ایجاد بافت اسکار و چسبندگی‌های فیبروز در مفصل زانو رخ می‌دهد. این عارضه موجب درد و محدودیت حرکت مفصل زانو و ناتوانی بیمار در انجام فعالیت‌های روزانه می‌شود. محدودیت در حرکت زانو برای صاف کردن پا که معمولاً با درد همراه است و محدودیت در خم کردن زانو، درد زانو و تورم و قرمزی در مفصل زانو از علائم آرتروفیبروز هستند. در موارد بسیار شدید آرتروفیبروز، ممکن است برای درمان نیاز به جراحی باز باشد.

این مقاله نیز برای شما مفید است:
نکات مهمی که باید درباره جراحی رباط صلیبی زانو بدانید

عدم انجام تمرین های فیزیوتراپی

مراقبت‌های بعد از عمل زانو تأثیر بسیار زیادی در به دست آوردن نتیجه مطلوب بعد از جراحی دارد. یکی از مراقبت‌های بعد از عمل زانو انجام تمرین‌هایی است که توسط فیزیوتراپ به بیمار داده می‌شود. افرادی که عمل تعویض مفصل زانو را انجام می‌دهند؛ مدتی طول می‌کشد تا بتوانند فعالیت‌های عادی و روزمره خود را از سر بگیرند. انجام فیزیوتراپی بعد از این عمل باعث می‌شود تا سریع‌تر عملکرد خود را به دست آورند.
متأسفانه گاهی اوقات برخی از بیماران به علت عدم تحمل عوارض مسکن‌ها، به صورت خودسرانه از مصرف داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک اجتناب می‌کنند. در نتیجه به علت درد شدید، نمی‌توانند تمرین‌های فیزیوتراپی را انجام دهند. در نتیجه دامنه حرکت زانو بعد از عمل کاهش پیدا می‌کند.

محدودیت حرکت قبل از جراحی

بیمارانی که قبل از عمل جراحی محدودیت حرکت زانوی شدید داشته‌اند احتمال این که بعد از جراحی محدودیت حرکت داشته باشند بیشتر است.

قرارگیری نادرست پروتزهای زانو

در طول جراحی عمل مفصل زانو، مواد مصنوعی که اصطلاحاً پروتز نام دارند، جایگزین قسمت‌های آسیب دیده مفصل می‌شوند. اندازه و راستای پروتز با استخوان بیمار هماهنگ می‌شود. اما در برخی موارد بعد از عمل زانو و در زمان ریکاوری بیمار مشخص می‌شود که پروتز زانو به درستی در جای خود قرار نگرفته است. در این موارد ممکن است نیاز به جراحی مجدد تعویض مفصل زانو باشد.

استخوان سازی هتروتروپیک (نابجا)

به ساخته شدن استخوان حقیقی در ناحیه یا بخشی از بدن که برخلاف جایگاه طبیعی یا اصلی آن باشد استخوان سازی نابجا یا هتروتوپیک اسیفیکیشن Heterotopic ossification می‌گویند. این عارضه به ممکن است پس از عمل تعویض مفصل زانو رخ دهد. در بیمارانی که بعد از عمل با این عارضه روبرو می‌شوند به کمک جراحی باز بافت استخوانی تشکیل شده کاملاً خارج می‌شود. با توجه به شرایط بیمار جراح ممکن است، جراحی مجدد تعویض مفصل زانو را توصیه کند.

این مقاله نیز برای شما مفید است:
علت و درمان شکستگی مهره گردن
محدودیت حرکت بعد از عمل زانو و علت آن
محدودیت حرکت بعد از عمل زانو و علت آن

عمل زانو

درصد بالایی از بیماران پس از عمل زانو برای انجام فعالیت‌های اساسی روزمره زندگی هیچ مشکلی ندارند. این بیماران که تا قبل از عمل جراحی مشکلات زیادی داشتند، بهبود زیادی را در کیفیت زندگی‌شان مشاهده خواهند کرد. یکی از شرایط لازم برای عمل جراحی تعویض مفصل زانو مهارت بالای جراح است. دکتر مصطفی شاهرضایی متخصص ارتوپد و جراح استخوان و مفاصل در تهران با تکیه بر سال‌ها تجربه و بهره‌مندی از جدیدترین متدهای روز دنیا عمل زانو را برای بیماران خود انجام می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به صورت حضوری به مطب ایشان مراجعه کنید.