استفاده از بریس زانو به چه افرادی توصیه می شود؟

استفاده از بریس زانو به چه افرادی توصیه می شود

زانوبند نوعی وسیله تکیه گاهی زانو است که اغلب در هنگام احساس درد در ناحیه زانو مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برخی از افراد از زانوبندها برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی زانو در هنگام ورزش نیز استفاده می‌کنند. بریس ها از مواد فلزی، پلاستیک یا مواد الاستیک و تسمه‌ها ساخته می‌شوند. آنها در اندازه‌ها، رنگ‌ها و طرح‌های مختلف ارائه می‌شوند. گاهی اوقات پزشکان استفاده از بریس زانو را در برخی از شرایط به بیماران توصیه می‌کنند. در این مطلب به این پرسش که استفاده از بریس زانو به چه افرادی توصیه می‌شود؟ پاسخ داده شده است.

 

بریس زانو

با استفاده از زانوبندها افراد می‌توانند با اطمینان بیشتری گام بردارند و راه بروند. زانوبندها به منظور فشرده سازی زانو برای کاهش فشار مستقیم از قسمت فوقانی ساق پا بر روی مینیسک دچار آسیب دیده یا رباط پاره شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، فشار اضافه ناشی از بریس زانو می‌تواند گردش خون را بهبود بخشد. افزایش جریان خون، اکسیژن بیشتری را به ناحیه آسیب دیده وارد کرده و به روند بهبودی کمک می‌کند. در حالت کلی، زانوبندها را می‌توان به منظوره پیشگیری و درمان آسیب‌های زانو به کار برد.

استفاده از بریس زانو به چه افرادی توصیه می شود
استفاده از بریس زانو به چه افرادی توصیه می شود

مزایای استفاده از بریس های زانو

زانو بزرگ‌ترین مفصل بدن است که این امر منجر به آسیب پذیری آن می‌شود. حتی فعالیت‌های ساده مانند پیاده روی می‌تواند باعث فشار غیرضروری به زانو شود. خوشبختانه استفاده از بریس زانو می‌تواند به حمایت از زانو کمک کرده و از ایجاد آسیب‌دیدگی بعدی جلوگیری کند. زانوبندها می‌توانند به افراد در فعال ماندن در هنگام بهبودی از آسیب و انجام فیزیوتراپی کمک کنند. مزایای اصلی استفاده از بریس زانو عبارتند از:

این مقاله نیز برای شما مفید است:
مراقبت بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو

 

مزایای پروفیلاکتیک

زانویی که دچار پیچ خوردگی یا خم شدگی شدید شود، ممکن است آسیب دیده و باعث پارگی رباط‌های نگهدارنده مفصل شود. زانوبندها با جلوگیری از شرایط نامناسب، از آسیب‌دیدگی و فشرده سازی بافت اطراف زانو جلوگیری می‌کنند. برای انجام کارهای روزمره می‌توان از بریس های کشویی استفاده کرد. با این حال، برای افرادی که در فعالیت‌های شدیدتر مانند ورزش‌های پرخطر فعالیت دارند، استفاده از بریس های بزرگ‌تر مناسب‌تر است.

 

مزایای توانبخشی و عملکردی

استفاده از بریس زانو معمولاً در مرحله توان‌بخشی پس از آسیب‌دیدگی یا عمل جراحی توصیه می‌شود. استفاده از بریس می‌تواند باعث ترمیم بافت شود. زیرا زانوها به طور معمول دوره نقاهت بیشتری دارند. برای جلوگیری از آسیب بیشتر، استفاده از زانوبند می‌تواند به پشتیبانی و کنترل حرکت در مفصل کمک کند.

استفاده از بریس زانو به چه افرادی توصیه می شود
استفاده از بریس زانو به چه افرادی توصیه می شود

کاهش فشار ناشی از وزن

زانوبند می‌تواند درد مرتبط با آرتریت، استئوآرتریت و سایر موارد مرتبط را کاهش دهد. این شرایط در افراد با وزن بالا، بیشتر دیده می‌شود. بریس زانو فشار را از ناحیه آسیب دیده برداشته و به ناحیه ران منتقل می‌کند. در واقع، زانوبند علاوه بر کاهش سفتی زانو منجر به تحرک بیشتر می‌شود.
افراد مستعد ابتلا به پیچ خوردگی، کشیدگی یا آسیب جدی زانو می‌توانند از انواع زانوبندها استفاده کنند. بریس های زانو تجهیزات پشتیبانی مناسب برای جلوگیری از آسیب بیشتر و تسریع در روند بهبود رباط‌های آسیب دیده به شمار می‌روند.

 

استفاده از بریس زانو به چه افرادی توصیه می شود؟

زانوبندها انواع مختلفی دارند و به دلایل مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از بریس های زانو به گروه‌های زیر توصیه می‌شود:

این مقاله نیز برای شما مفید است:
خالی کردن زانو چرا رخ می دهد و آیا درمان دارد؟

آسیب دیدگی قبلی

استفاده از زانوبند برای افرادی که دچار آسیب‌دیدگی قبلی زانو شده‌اند، مفید است. به‌عنوان‌مثال، ورزشکاران اغلب پس از بهبودی از یک آسیب‌دیدگی باید از بریس زانو استفاده کنند. زانوبندها می‌توانند زانو را پس از آسیب تثبیت کرده و برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر، حرکت آن را کنترل کنند. در این موارد استفاده از بریس های عملکردی می‌توانند مفید باشند.

افرادی که دچار جراحت شده یا جراحی زانو انجام داده اند

استفاده از زانوبند بلافاصله پس از جراحت یا انجام جراحی زانو به مدت چند هفته توصیه می‌شود. زانوبند می‌تواند زانو را در حین بهبودی پایدار نگه دارد. در این موارد، پزشکان اغلب استفاده از بریس های توان‌بخشی را برای بیماران تجویز می‌کنند.

تسکین درد در افراد مبتلا به آرتروز زانو

برخی از انواع زانوبندها به طور تخصصی برای تسکین درد ناشی از آرتروز زانو طراحی شده‌اند. این زانوبندها نیروی وزن را از ناحیه آسیب‌دیده زانو به ناحیه قوی‌تر منتقل می‌کنند.

افرادی که به فعالیت های شدید مشغول هستند

برای محافظت از زانو در افرادی که به فعالیت‌های شدید از جمله ورزش‌های تماسی مشغول هستند، معمولاً استفاده از زانوبند توصیه می‌شود. این افراد می‌توانند از زانوبندها پیشگیری کننده استفاده کنند.

ساپورت زانو و کنترل درد و تورم

برخی از افراد می‌توانند برای محافظت از زانو و کنترل درد و تورم اطراف آن از زانوبندها استفاده کنند. بریس های زانو برای فشرده سازی اطراف مفصل زانو مفید بوده و می‌توانند درد و تورم را کنترل کنند.

استفاده از بریس زانو به چه افرادی توصیه می شود
استفاده از بریس زانو به چه افرادی توصیه می شود

چگونگی استفاده از زانوبند

زانوبندها باید طبق دستورالعمل پزشک مورد استفاده قرار گیرند. نحوه استفاده از بریس به نوع آن و شرایط بیمار بستگی دارد. به‌عنوان مثال، برخی از زانوبندها ممکن است همیشگی باشند. اما برخی دیگر از آنها تنها در حین ورزش یا فعالیت بدنی مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده نادرست از بریس ها می‌تواند موجب آسیب بیشتر به زانو شود. به همین دلیل، باید هنگام استفاده از زانوبندها از قرارگیری صحیح آن اطمینان حاصل کرد.

این مقاله نیز برای شما مفید است:
جراحی استئوتومی زانو

 

مراجعه به پزشک

آسیب‌های زانو در صورت مراجعه زود هنگام به پزشک و انجام اقدامات احتیاطی قابل درمان است. به همین دلیل نباید از درمان به موقع آسیب‌های زانو غافل شد. در صورتی که دچار آسیب زانو شده‌اید می‌توانید به صورت حضوری به مطب دکتر مصطفی شاهرضایی متخصص ارتوپدی و جراح زانو استخوان و مفاصل در تهران مراجعه کنید.