علت زانو درد در کودکان

علت زانو درد در کودکان

تجربه داشتن زانو درد نمی تواند تنها برای افراد بالغ و بزرگسال باشد، برخی از کودکان نیز به دلایل مختلف با مشکل زانو درد مواجه می شوند. چه بسا که تحمل زانو درد برای کودکان سنگین تر از بزرگسالان است. چنانچه کودک شما از درد زانو چه در زمان فعالیت و چه در زمان استراحت، ناله کرد لازم است به پزشک متخصص ارتوپد و مفصل زانو مراجعه داشته باشید. پزشک با شناسایی علت زانو درد در کودکان اقدام به درمان و کنترل آن می کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی علت زانو درد در کودکان و همچنین روش های درمان آن بپردازیم. برای آشنایی با روش های پیشگیری زانو درد در کودکان تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

 

علائم مهم زانو درد در کودکان

در فرآیند رشد کودک، رشد استخوان ها در مرحله حساس و ویژه ای قرار دارند. به طوری که برخی از کودکان در طی این مرحله با مشکلاتی همچون درد استخوان مانند درد زانو مواجه می شوند. تجربه این درد برای هر کودکی می تواند طبیعی باشد. با این وجود پزشکان بر این توصیه هستند که با بروز هر نوع زانو دردی در کودکان و مشاهده علائم دیگری در زانوها لازم است کودک به پزشک متخصص مراجعه داشته باشد. از جمله این علائم عبارتند از:

 • انتشار درد از زانو به سایر بخش های پا مانند ران و ساق پا
 • حساسیت به لمس داشتن
 • ضربان دار شدن درد
 • ایجاد تورم و التهاب در نواحی اطراف زانو
 • سفت شدن عضلات
 • بروز تب
 • قرمز یا کبود شدن پوست زانو و نواحی اطراف آن
علت زانو درد در کودکان
علت زانو درد در کودکان

انواع علت زانو درد در کودکان

دلایل متعددی باعث بروز درد در زانوی کودکان می شود. هر یک از این دلایل می توانند بخشی از اجزای مفصل زانو را هدف قرار دهند و درد را افزایش دهند. میزان شدت آسیب دیدگی در این اجزا، دردهای خفیف تا شدیدی برای کودکان ایجاد می کنند. در این بخش از مطلب به انواع علت زانو درد در کودکان می پردازیم.

این مقاله نیز برای شما مفید است:
درمان شکستگی قفسه سینه

نرمی غضروف کشکک زانو

نرم شدن غضروف کشکک زانو اغلب در دختران با گروه سنی 15 سال عارض می شود. در این بیماری، درد در قسمت پشت زانو و ناحیه کشکک، احساس می شود و باعث متورم شدن پشت زانو نیز می شود. درد ناشی از نرمی کشکک زانو در زمان انجام ورزش هایی مانند دوچرخه سواری یا بالا و پایین رفتن از پله شدیدتر می شود.

بیماری ازگود اشلاتر

از شایع ترین بیماری هایی که درد زانو در کودکان به همراه دارد، بیماری ازگود اشلاتر است. این بیماری در کودکان در حال رشد و نوجوانان بیشتر مشاهده می شود. دختران در بازه سنی 8 تا 13 سالگی و پسران نیز در بازه سنی 10 تا 15 سالگی با علائم این بیماری که مهم ترین آن التهاب زیر زانو است، درگیر می شوند.

عفونت باکتریایی

در برخی ایجاد عفونت باکتریایی در مفصل زانو باعث متورم شدن پشت زانو و احساس زانو درد می شود. درد و التهاب ناشی از عفونت باعث اختلال در راه رفتن کودک می شود. پزشک متخصص برای درمان عفونت باکتریایی ایجاد شده داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک تجویز می کند.

سندروم درد پاتلوفمورال

به دردی که در قسمت جلویی زانو و اطراف کاسه زانو احساس می شود، سندروم درد پاتلوفمورال می گویند. این نوع سندروم اغلب در کودکان و نوجوانانی که ورزش های حرفه ای انجام می دهند، بروز پیدا می کند. سندروم پاتلوفمورال به دلیل فعالیت های بالای فیزیکی با نام زانوی دوندگان نیز شناخته می شود.

وجود تومور

تومورهای استخوانی زانو در انواع خوش خیم و بدخیم هستند که عوارض متعددی به همراه دارند. رشد این تومورها در استخوان زانو با انهدام داخلی استخوان زانو باعث احساس درد شدیدی در زانو می شود. این نوع تومورها در سنین 15 سالگی نیز می توانند به وجود آیند و در برخی موارد نیز منجر به شکستگی استخوان ها می شود.

دررفتگی کشکک زانو

مهم ترین دلیل دررفتگی کشکک زانو، بروز حادثه ای مانند تصادف رانندگی و… است که به طور مستقیم روی مفصل زانو وارد می شود. پیچ خوردگی از دیگر دلایل دررفنگی کشکک زانو است که می تواند در کودکان ایجاد شود و درد شدیدی در زانو به همراه داشته باشد.

این مقاله نیز برای شما مفید است:
درمان با تراکشن چیست؟

شکستگی استخوان زانو

کودکان به دلیل فعالیت های بیش از اندازه ای که در حین بازی و ورزش دارند، در معرض انواع ضربه و آسیب دیدگی قرار دارند. در برخی موارد آسیب های ناشی از برخورد به جسم سخت یا افتادن به زمین می تواند عوارضی مانند شکستگی استخوان زانو در نهایت احساس درد شدید در ناحیه زانو را به دنبال داشته باشد.

 

علت زانو درد در کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟

درد مهم ترین علامتی است که کودک به پزشک مراجعه کند. پزشک با برقراری رابطه عاطفی درست، سؤالاتی پیرامون احساس درد در موقعیت های مختلف از کودک می پرسد و شرح حال کاملی از اطرافیان کودک می گیرد. سپس اقدام یه انجام معاینات فیزیکی اولیه از مفصل زانو می کند. حساسیت به لمس و وجود التهاب در زانو در معاینات اولیه تشخیص داده می شوند. سپس برای بررسی های بیشتر و دقیق تر از تست های آزمایشگاهی استفاده می کنند. ناحیه دقیق آسیب دیدگی و همچنین نوع آسیب یا بیماری در نتایج حاصل از این تست ها مشخص و ارزیابی می شوند. از جمله روش های آزمایشگاهی تشخیص علت زانو درد در کودکان عبارتند از

 • عکس برداری به کمک اشعه ایکس
 • اسکن به روش مغناطیسی ام آر آی
 • سی تی اسکن
 • انجام آزمایش خون
علت زانو درد در کودکان
علت زانو درد در کودکان

روش های درمان زانو درد در کودکان

پس از مشخص شدن علت زانو درد در کودکان، پزشک نسبت به شرایط بیمار و همچنین میزان پیشرفت آسیب دیدگی یا بیماری، از بهترین روش ها برای درمان استفاده می کند. در حالت کلی به بررسی مهم ترین روش های درمان زانو درد در کودکان می پردازیم.

 • استراحت کردن و دوری از فعالیت های پر جنب و جوش کودکانه
 • قرار دادن کمپرس های یخ به ناحیه درد و متورم شده زانو
 • بستن یا بانداژ کردن زانو
 • استفاده از بریس های مخصوص زانو یا همان زانو بند
 • مصرف داروهای ضد درد و ضد التهاب غیر استروئیدی تجویز شده توسط پزشک ارتوپد
 • ورزش درمانی یا کار درمانی زانو
 • برنامه فیزیوتراپی برای افزایش قدرت عضلات، افزایش انعطاف پذیری و افزایش دامنه حرکات زانو
 • استفاده از روش جراحی در صورت نامطلوب بودن نتایج غیر جراحی یا وارد شدن ضربه های سنگین
این مقاله نیز برای شما مفید است:
صافی کف پا و راه های درمان آن

 

روش های پیشگیری از زانو درد در کودکان

کودکان فعالیت ها و جنب و جوش های بسیار بالا و خستگی ناپذیری دارند و در معرض آسیب دیدگی های مختلفی هستند. در برخی موارد با رعایت چندین نکات ساده و البته کلیدی می توان از بروز درد زانو در کودکان جلوگیری به عمل آورد. از جمله روش های پیشگیری از زانو درد در کودکان عبارتند از:

 • جلوگیری از چاقی و اضافه وزنی در کودک
 • انجام تمرین های کششی و گرم کردن بدن قبل از انجام تمرین های ورزشی
 • انجام تمرین های ورزشی روزانه برای تقویت ماهیچه ها و جلوگیری از زانو درد
 • آموزش کودک هنگام پریدن از ارتفاع و خم کردن زانوها
 • استفاده از کفش های طبی و استاندارد به هنگام انجام تمرین های ورزش به ویژه دو و میدانی
 • آموزش کودک برای خودداری از خم کردن زانو به هنگام دویدن در سربالایی و سرازیری

 

مراجعه به پزشک

در مطالب فوق به بررسی علت زانو درد در کودکان و نحوه درمان آن پرداخته شد. نرمی کشکک زانو، دررفتگی کشکک زانو، شکستگی استخوان زانو، عفونت، سندروم درد پاتلوفمورال، وجود تومور و بیماری ازگود اشلاتر از شایع ترین علل زانو درد در کودکان هستند. دکتر مصطفی شاهرضایی متخصص ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، تجربه و مهارت بالایی در جراحی تعویض مفصل زانو و جراحی رباط صلیبی زانو دارد. شما می توانید برای درمان انواع زانو درد در کودکان به مطب دکتر شاهرضایی مراجعه کرده و از تخصص و تجربه ایشان در این زمینه بهره مند شوید. برای دریافت نوبت ویزیت با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.