تأثیرات و عوارض بی تحرکی بر مفصل زانو

تأثیرات و عوارض بی تحرکی بر مفصل زانو

یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث آسیب مفصل زانو می‌شود، بی تحرکی است. امروزه سبک زندگی افراد به‌گونه‌ای است که کمتر کسی به انجام فعالیت‌های پر تحرک می‌پردازد. کارهای پشت میزی، استفاده از لپ تاب، تلفن همراه و… باعث شده است که تحرک مردم تا حدود زیادی کاهش پیدا کند. به همین دلیل درصد بالایی از افراد به دلیل عدم تحرک دچار آسیب در ناحیه مفصل زانو می‌شوند. در این مقاله به بررسی تأثیرات و عوارض بی تحرکی بر مفصل زانو می‌پردازیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

بی تحرکی چگونه باعث آسیب مفصل زانو می شود؟

طبق بررسی‌های انجام شده افرادی با شغل‌های کم تحرک مانند کارمندان نسبت به سایر افراد بیشتر در معرض آسیب مفصل زانو قرار دارند. افرادی با شغل‌های کم تحرک و افراد مسن به دلیل انجام ندادن فعالیت‌های مختلف در معرض بیماری‌هایی چون آرتروز زانو قرار دارند. عدم تحرک به‌مرورزمان باعث تضعیف استخوان‌های زانو و در نتیجه آرتروز می‌شود. البته بی تحرکی به‌مرورزمان باعث افزایش وزن و در نتیجه فشار بیشتر روی مفاصل زانو می‌شود که خود احتمال آرتروز را بیشتر می‌کند.

 

عوارض بی تحرکی بر مفصل زانو

بی تحرکی به‌مرورزمان باعث بروز بیماری جدی در مفصل زانو می‌شود. زانو به عنوان یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مفصل بدن انسان به شمار می‌رود. این مفصل از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا تمام وزن بدن انسان را تحمل می‌کند. آسیب‌دیدگی مفصل زانو باعث اختلال در راه رفتن و بروز بسیاری از مشکلات حین نشستن و انجام فعالیت‌های روزانه می‌شود. عوارض بی تحرکی بر مفصل زانو عبارتند از:

این مقاله نیز برای شما مفید است:
تمام چیزهایی که باید درباره بازسازی رباط زانو بدانید

صدای غیر طبیعی

یکی از عوارض بی تحرکی بر مفصل زانو ایجاد صداهای غیر طبیعی است. صدای غیر طبیعی از مفصل زانو نشان دهنده ضعیف شدن استخوان‌ها و غضروف بین آن است. معمولاً زمانی که غضروف‌ها به دلیل بی تحرکی تضعیف شوند، باعث برخورد استخوان‌ها به یک دیگر شده و صدای غیر طبیعی ایجاد می‌کنند. در صورتی که فردی علاوه بر صدای غیر طبیعی در ناحیه مفصل زانو با دردهای شدیدی همراه است، باید هر چه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کند.

خشک شدن مفصل زانو

بیشتر افرادی که به دلیل انجام کارهای پشت میز نشینی دارای تحرک کمی هستند، از خشکی مفصل زانو رنج می‌برند. نشستن‌های طولانی یکی از عواملی است که باعث سفت و خشک شدن مفصل زانو می‌شود. خشک شدن زانو باعث محدود شدن حرکات زانو می‌شود. این افراد حین حرکت زانو، ایستادن، نشستن و… با دردهای شدیدی همراه هستند.

ضعیف شدن ماهیچه

اولین سیستمی که به دلیل بی تحرکی دچار آسیب می‌شود، سیستم اسکلتی عضلانی است. بی تحرکی یکی از عواملی است که باعث کاهش سنتز پروتئین می‌شود. این عامل باعث کاهش عضلات بدن و عدم انعطاف پذیری آن ها می‌شود.

پوکی استخوان

پوکی استخوان یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که به دنبال بی تحرکی ایجاد می‌شود. بی تحرکی عاملی است که مانع از جذب مواد مورد نیاز برای استحکام استخوان‌ها می‌شود. در واقع استخوان‌های بدن انسان علاوه استحکام بدن باعث تنظیم کلسیم می‌شوند. فشار کم روی استخوان‌ها و بی تحرکی شرایط لازم برای تنظیم املاح را فراهم نمی‌کنند و باعث کاهش کلسیم در بدن می‌شوند. به همین دلیل افراد کم تحرک بیشتر در معرض پوکی استخوان قرار می‌گیرند.

این مقاله نیز برای شما مفید است:
چرا زنان بیشتر از مردان دچار پوکی استخوان می شوند؟
تأثیرات و عوارض بی تحرکی بر مفصل زانو
تأثیرات و عوارض بی تحرکی بر مفصل زانو

راهکارهایی برای جلوگیری از آسیب مفصل زانو

اگرچه نداشتن تحرک باعث بروز مشکلاتی در ناحیه مفصل زانو می‌شود، اما با انجام برخی از کارها می‌توان تا حدودی از آسیب‌دیدگی آن جلوگیری کرد. راهکارهایی که از آسیب مفصل زانو جلوگیری می‌کنند عبارتند از:

ورزش کردن

بهترین راه برای جلوگیری از آسیب مفصل زانو ورزش کردن است. می‌توان با انجام ورزش در طولانی مدت از آسیب‌دیدگی مفصل زانو جلوگیری کرد. ورزش کردن از خشک شدن غضروف و در نتیجه ساییدگی استخوان‌ها جلوگیری می‌کند و مانع از آرتروز زانو می‌شود. بهتر است ورزش‌ها زیر نظر یک مربی حرفه‌ای انجام شوند.

استفاده از کفش های طبی

بهتر است برای جلوگیری از آسیب مفصل زانو و پا در محل کار و حین انجام کارهای روزانه از کفش‌های طبی با پاشنه‌های استاندارد استفاده شود. کفش‌های طبی از فشار زیاد روی زانوها جلوگیری می‌کند.

تنظیم وزن

افزایش وزن یکی از عواملی است که به دنبال کم تحرکی باعث فشار زیاد روی مفاصل زانو می‌شود. به همین دلیل بهتر است همیشه با انجام ورزش و کنترل غذا وزن بدن کنترل شود.

تأثیرات و عوارض بی تحرکی بر مفصل زانو
تأثیرات و عوارض بی تحرکی بر مفصل زانو

مراجعه به پزشک

در این مقاله به بررسی تأثیرات و عوارض بی تحرکی بر مفصل زانو پرداختیم. بی تحرکی عاملی است که علاوه بر آسیب مفصل زانو باعث بروز بیماری‌هایی مانند چاقی، دیابت، سرطان، اختلالات قلبی، گرفتگی عروق، لخته شدن خون و… می‌شود. به همین دلیل بهتر است افرادی با فعالیت بدنی پایین به دنبال روش‌هایی برای انجام فعالیت‌های بیشتر باشند. انجام نرمش و ورزش‌های روزانه تا حدودی از آسیب مفصل زانو جلوگیری می‌کنند. کسانی که به دلیل بی تحرکی در ناحیه مفصل زانو دچار آسیب و آرتروز شده‌اند، می‌توانند به صورت حضوری به مطب دکتر مصطفی شاهرضایی مراجعه کنند. دکتر مصطفی شاهرضایی متخصص ارتوپد و فلوشیپ جراحی زانو با معاینه بیمار از روش‌های جراحی و غیر جراحی برای درمان مفصل زانو اقدام می‌کند.

این مقاله نیز برای شما مفید است:
نقش تغذیه در پوکی استخوان