علائم پارگی و آسیب تاندون زانو

علائم پارگی و آسیب تاندون زانو

زانو یکی از بزرگ ترین استخوان های بدن انسان به شما می رود که باعث استحکام پا می شود. زانو برای استحکام و تحمل وزن از بخش های مختلفی مانند استخوان ران، استخوان درشت نی، استخوان کشکک زانو، ماهیچه چهار سر ران، تاندون ها، رباط ها و… تشکیل می شود. تاندون ها بافت هایی هستند که باعث اتصال ماهیچه ها به استخوان می شوند. تاندون ها در معرض آسیب بسیاری قرار دارند. بسیاری از افراد در حین انجام برخی از فعالیت های روزانه و ورزش ها دچار پارگی و آسیب تاندون زانو می شوند. بر همین اساس بر آن شدیم تا در این مقاله در رابطه با علائم پارگی و آسیب تاندون زانو صحبت کنیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

تاندون زانو چیست و چه نقشی در بدن ایفا می کند؟

تاندون نوعی بافت رشته ای در زانو است که از کلاژن ساخته می شود. رشته های تاندون در ضخامت های متفاوتی در بدن وجود دارند و باعث اتصال استخوان ها به ماهیچه می شوند. در زانو ماهیچه چهار سر ران از طریق تاندون به استخوان درشت نی متصل می شود. تاندون ها از انعطاف پذیری بالایی برخوردار هستند و در بدن به رنگ سفید مایل به زرد دیده می شوند. تاندون یا زردپی باعث انتقال نیرو از ماهیچه به استخوان می شوند. همچنین تاندون ها به دلیل داشتن انعطاف پذیری بالا، در حین انجام حرکات کششی مانند یک فنر در بدن عمل می کنند. تاندون ها ممکن است در اثر کشش شدید دچار آسیب شوند.

علائم پارگی و آسیب تاندون زانو
علائم پارگی و آسیب تاندون زانو

چه عواملی باعث پارگی و آسیب تاندون زانو می شوند؟

تاندون ها از مقاومت و انعطاف پذیری بالایی برخوردار هستند. اما ممکن است در اثر عوامل متعددی دچار کشیدگی و پارگی شوند. علائم پارگی و آسیب تاندون زانو در ورزشکارانی که به انجام ورزش های کششی می پردازند، دیده می شود. از جمله عواملی که باعث پارگی و آسیب تاندون زانو می شوند عبارتند از:

این مقاله نیز برای شما مفید است:
استفاده از بریس زانو به چه افرادی توصیه می شود؟

حرکات ورزشی

یکی از عواملی که باعث پارگی و آسیب تاندون زانو می شود، انجام حرکات ورزشی است. در حین انجام ورزش هایی چون بسکتبال، والیبال، دو میدانی و… تاندون در اثر کشش شدیدی قرار دارد. کشش شدید در حین انجام حرکات ورزشی ممکن است باعث پارگی و آسیب تاندون زانو شود.

افزایش سن

عامل دیگری که باعث پارگی و آسیب تاندون زانو می شود، افزایش سن است. با افزایش سن قدرت و استحکام تاندون ها به دلیل کاهش تولید کلاژن سازی کم می شود. انعطاف پذیری و نداشتن مقاومت در حین انجام فعالیت های مختلف باعث آسیب تاندون زانو می شوند.

فعالیت شدید

عامل دیگری که باعث پارگی و آسیب تاندون زانو می شود، فعالیت شدید است. افزایش شدت فعالیت های جسمانی مانند دویدن شدید و طولانی از عواملی است که باعث پارگی و آسیب تاندون زانو می شود.

ضربه مستقیم

یکی از عوامل آسیب زا که باعث پارگی و آسیب تاندون زانو می شود، ضربه مستقیم است. زمین خوردن، افتادن از ارتفاع، ضربه شدید، تصادف و… از عواملی هستند که باعث آسیب به زانو و پارگی تاندون می شوند.

 

پارگی و آسیب تاندون زانو با چه علائمی همراه است؟

علائم پارگی و آسیب تاندون زانو در افراد مختلف متفاوت است. میزان پارگی، محل پارگی و نوع آسیب در میزان آسیب تاندون زانو تأثیرگذار است. علائم پارگی و آسیب تاندون زانو عباتند از:

  • احساس درد: یکی از علائم پارگی و آسیب تاندون زانو، احساس درد شدید در ناحیه زانو است. بیشتر کسانی که در ناحیه تاندون دچار پارگی و آسیب می شوند، با درد شدیدی در محل اتصال ماهیچه و استخوان همراه هستند. بیشتر افراد در حین انجام فعالیت های ورزشی، فعالیت های روزانه، بالا رفتن از سطح شیب دار مانند پله ها و… احساس درد می کنند. پارگی و آسیب تاندون زانو باعث اختلال در انجام حرکات کششی و محدودیت حرکات زانو می شود.
  • حساسیت موضعی: افرادی که در ناحیه تاندون زانو دچار پارگی و آسیب می شوند، با حساسیت و درد های موضعی همراه هستند. این افراد در اثر برخورد اجسام مختلف به زانو خود احساس درد می کنند. با فشار انگشتان خود به زانو می توانید از آسیب دیدگی تاندون پا مطلع شوید.
  • سفتی تاندون زانو: تاندون ها در اثر پارگی و آسیب دچار سفتی می شوند. تاندون آسیب دیده نسبت به تاندون سالم از انعطاف پذیری و کشش کمتری برخوردار است. در واقع افرادی که دچار پارگی تاندون زانو می شوند، به دلیل سفتی تاندون توانایی انجام حرکات کششی را از دست می دهند.
  • ناتوانی در راست کردن پا: از دیگر علائم پارگی و آسیب تاندون زانو ناتوانی در راست کردن پا است. این افراد در حین راست کردن پا با درد شدیدی همراه هستند و معمولاً توانایی خم و راست کردن زانوی خود را ندارند.
  • کبودی و تورم: علائم پارگی و آسیب دیدگی تاندون زانو در برخی از افراد با تورم، کبودی و… در جلوی زانو همراه است. با مراجعه به پزشک و انجام تست ام.آر.آی یا رادیوگرافی می توان از پارگی تاندون زانو اطمینان حاصل کرد.
این مقاله نیز برای شما مفید است:
عمل جراحی آرتروسکوپی زانو چه زمانی باید انجام شود؟
علائم پارگی و آسیب تاندون زانو
علائم پارگی و آسیب تاندون زانو

مراجعه به پزشک

پارگی و آسیب تاندون زانو علاوه بر احساس درد، کبودی، ورم و… باعث محدود شدن حرکات زانو می شود. بر همین اساس بهتر است هر چه سریع تر برای درمان پارگی و آسیب تاندون زانو اقدام شود. روش های متعددی برای درمان پارگی و آسیب تاندون زانو وجود دارد. نوع درمان بر اساس میزان پارگی و آسیب تعیین می شود. در صورتی که در ناحیه زانو احساس درد می کنید و با علائم پارگی و آسیب تاندون زانو همراه هستید، می توانید با مراجعه به مطب دکتر مصطفی شاهرضایی فلوشیپ جراحی زانو و ارتوپد، برای درمان اقدام کنید. دکتر مصطفی شاهرضایی با توجه به نوع آسیب دیدگی تاندون زانو از روش های غیر جراحی و جراحی برای درمان اقدام می کند.